Strona ks. Artura Aleksiejuka

Bracia! Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas
umiłował, i to nas, umarłych na skutek występków, razem z Chrystusem przywrócił do życia. Łaską bowiem jesteście zbawieni.

List Św. Pawła do Efezjan (2,4-10)

Bozie, czyli jak wygląda Bóg?

30.09.2017
Bozie, czyli jak wygląda Bóg?

Kiedy byłam małą dziewczynką, nie musiałam się zastanawiać, jak wygląda Bóg. Na ścianie w moim kościele był namalowany siwy starzec z brodą, który siedział na chmurze. To musiał być Bóg! Nie rozumiałam tylko, kim są pulchne bobasy tuż obok niego. Byłam też ciekawa, dlaczego księża chodzą w czarnych sukienkach do kostek. I jak to się stało, że na dachu pobliskiej cerkwi jest całkiem inny krzyż niż na dachu kościoła. Zastanawiałam się, czy każdy ksiądz prawosławny ma brodę. Z kolei podczas wizyty w synagodze widziałam biało-czarne szale i wielką księgę nawiniętą na rzeźbione wałki – usiłowałam sobie wyobrazić, do czego służyły żydom.

Wypytywałam o to wszystko dorosłych. Ale oni mówili: „Tak to już jest”. I wracali do swoich zajęć. A nawet jeśli próbowali mi coś tłumaczyć, niewiele z ich słów rozumiałam. Wiele lat później moje córki zaczęły mi zadawać podobne pytania: „Dlaczego mnisi są łysi?”, „Co to znaczy, że ktoś się modli?” albo „Jak to możliwe, że Jezus w kwietniu umarł, a w grudniu się urodził?”. I nie dawały się zbyć zdaniem „Tak to już jest”.

Nie pozostało mi więc nic innego, jak poszukać odpowiedzi. Zebrałam od znajomych dzieci jeszcze więcej pytań związanych z religią, Bogiem i Kościołami, a potem poszłam do duchownych sześciu wyznań. Diakon Małgorzata, imam Janusz, ksiądz Artur, lama Rinczen, ojciec Max i rabin Stas podczas naszych rozmów często szeroko otwierali oczy ze zdumienia. Ale odpowiadali z wielką cierpliwością i otwartością. Potem ich opowieści spisałam i ułożyłam tak, żeby Wam się tę książkę dobrze czytało. Kiedy już tekst był gotowy, ilustratorka Joasia Rzezak zabrała się do robienia ilustracji. Oj, napracowała się przy tym! Ale dzięki temu nasza książka jest naprawdę piękna.

Pracy nad „Boziami” kibicowało mnóstwo osób. O wszystkich pamiętam i wszystkim bardzo dziękuję! A najbardziej dziękuję ciekawskim dzieciom i duchownym, którzy mi zaufali. To oni tak naprawdę są autorami tej książki.

Karolina Oponowicz

 

(Fragment recenzji z "Kuriera Porannego")

Książka „Bozie, czyli jak wygląda Bóg” to zbiór ciekawych pytań i odpowiedzi na temat sześciu największych religii: judaizmu, katolicyzmu, prawosławia, protestantyzmu, islamu i buddyzmu. Pytania dzieci nierzadko wywołują u dorosłych konsternację. Nierzadko okazuje się, że sami wstydzili by się je zadać by nie obnażyć swojej niewiedzy. Dlatego właśnie po zbiór „Bozie” powinni sięgnąć przede wszystkim starsi czytelnicy. Bo czy potrafimy precyzyjne wyjaśnić skąd wziął się Bóg? Czy można się modlić o wygrany mecz? Dlaczego do meczetu wchodzi się na boso? Dlaczego buddyści modlą się siedząc ze skrzyżowanymi nogami, a żydzi w czasie modlitwy się kiwają? Dlaczego prawosławnym dzieciom obcina się włoski w czasie chrztu ? Jak się zostaje protestantem? Takie pytania pewnie nie jednego dorosłego wprawią w zakłopotanie. Zdawkowa odpowiedź „Bo tak już jest” nie wchodzi w rachubę.

Zob. więcej w: http://www.poranny.pl/kultura/recenzje/a/bozie-czyli-elementarz-szesciu-religii,9953986/)

Warto obejrzeć także filmik: https://www.youtube.com/watch?v=wK_AQ1CyVVo